Nail Çakırhan Evleri

Akyaka’ya ilk girdiğinizden itibaren sizi karşılayan sessiz sakin doğasının yanı sıra meşhur mimarisi dikkatinizi çekecektir. Türk gazeteci ve şair olan Nail ÇAKIRHAN, Akyaka mimarisine yön vererek inşa ettiği yapılarla damgasını vurmuştur. 1983 yılında Ağa Han Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca Nail ÇAKIRHAN mimarlık eğitimi görmeden bu ödülü alan tek kişidir. Tasarlanan bu ev şu an ziyarete açık değildir. Sadece dışarıdan görülebiliyor. Evin diğer bölümleri, kışın sanat atölyesi, yazında sergi salonu olarak kullanılıyor. Her ne kadar evin içerisine girip görülemese de bu tarz yapıtlar Akyaka’da çokça yaygın olduğu için iliklerinize kadar hissetmeniz mümkün.

Akyaka Halk Plajı

Akyaka Sahili olarak da bilinen bu plaj Akyaka’nın en çok tercih edilen plajlarından biridir. Muğla’nın Mavi Bayrak çevre ödülüne sahip plajları arasında yer alır. Denizin fazla derin olmayışı çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için çok büyük bir avantaj sağlıyor. Denize girmekten korkanlar için büyük bir güven kokan bu plaj, palmiye ve çam ağaçlarıyla çevrilmiş güzel bir görüntüye de sahip. Buz gibi suda serinlemek isteyenler içinse yine bir alternatif mevcut. Kadın Azmağı ve denizin birleştiği bu nokta soğuk severlere buz gibi bir suda yüzme imkanı sunuyor. Bu plajda doğal güzelliklerde yazın tadını çıkarmanız oldukça mümkün.

Gökova Aşıklar Yolu

Gözünüzün yeşilliğe doyacağı bu yol okaliptüs ağaçlarıyla süslenmiştir. Bisiklet sürmek için harika bir alana sahip olan bu yol, doğa yürüyüşleri yapmak için ise biçilmiş bir kaftan. Kendinizi tamamen doğanın içerisinde hissedeceksiniz. Sizi oksijene boğacak bu alan doya doya fotoğraf çekebileceğiniz ve güzel anılar biriktirmenizi sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Azmak Nehri

Akyaka’yı doğal güzellikleriyle süsleyen Azmak Nehri, sazlıkları ve ördekleri ile mükemmel bir gezi noktası. Su sıcaklığının 8 dereceyi geçmediği bu nehirde, suyun sodalı olması cilde iyi geldiği bilinmektedir. Buz gibi suyuyla, yazın sıcaklarından kurtulacağınız Azmak Nehrinde, tekne turlarına katılmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede güzel sazlıkların arasında keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz. Çok güzel bir gezi imkanı sunan ve oksijene doyacağınız bu nehir kenarlarındaki restoranlarda oldukça meşhur. Dilerseniz sabahın erken saatlerinde ördek ve kuş sesleriyle birlikte eşsiz bir kahvaltı edebilir. Dilerseniz de akşam gün batımı seyrederek, Azmak Nehri’nin huzurlu sesiyle yemeğini yiyebilirsiniz.

KiteSurf

Akyaka Kitesurf dünyanın en ideal kitesurf noktalarından biri. Bu sporu yapmak istiyorsanız Akyaka en doğru noktalardan birisi. Kitesurf için aranan rüzgar yaz boyu mevcuttur. Bu durum Akyaka’yı bu iş için en güzel yerlerden biri olmasını sağlıyor. Denizin sığ olması yeni başlayanlar için daha güvenli bir ortam haline getiriyor. Çeşitli markaların okulları olan bu alanda çeşitler arasında seçim yapmanız mümkün. Akyaka’nın güzellikleri arasında tatilinize keyif katacak, bağımlılık yapan bu sporu kesinlikle denemelisiniz.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir